Projekty na pomoc restauracím a kavárnám během opatření proti COVID-19

Na základě nečekaného nařízení české vlády zůstaly od soboty 14. března 2020 zavřené obchody, hospody a restaurace a také ubytovací služby. Byl umožněn jen prodej potravin, provoz lékáren, drogérií, čerpacích stanic a dalších specifikovaných provozů. Přestože česká vláda postupně přikročuje k rozvolňování opatřeních proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 a nemoci COVID-19, restaurace a kavárny budou moci otevřít skoro v poslední vlně.

Jelikož dodáváme vybavení do restaurací a kaváren, tak jsme ve velmi blízkém kontaktu s jejich majiteli. Na ty vedle poskytovatelů ubytování současná opatření proti šíření nemoci COVID-19 dopadají nejvíce. Vidíme, jak se všichni restauratéři snaží s neočekávanou ztrátou příjmů a omezením podnikání vyrovnat. Je to pro ně velmi složitá situace.

Mnoho lidí je si vědomo drtivého dopadu současných omezení na restaurace a kavárny, proto přicházejí s nejrůznějšími nápady či projekty, jak restauracím a kavárnám v tíživé situaci pomoci.

V tomto článku na blogu jsme sestavili přehled těch nejzajímavějších projektů, které pomáhají podnikatelům z gastroprůmyslu přežít.

FUNGUJEME.cz

Mnoho zákazníků ani neví, zda je otevřena jejich nedaleká oblíbená hospůdka či restaurace, proto vznikl projekt FUNGUJEME.cz. Je to vlastně online databáze, do které se gastropodniky mohou zdarma zaregistrovat a dát vědět ostatním, že stále fungují a poskytují své služby svým zákazníkům, i když třeba v omezené míře.

Nápad na tento projekt vznikl v pražských kancelářích internetové agentury Monster Media, když začalo platit omezení ohledně koronaviru a kompletně se uzavřely restaurace. Karlín je přes den primárně kancelářská čtvrť, kde je mnoho restaurací a bister. Nicméně ten den bylo téměř vše zavřeno. Jediným řešením bylo hledat na internetu, které restaurace mají otevřeno a vydávají jídlo s sebou.

Problém byl, že bylo nutné procházet jednotlivé stránky restaurací. V tu dobu nebylo možné to dohledat vše na jednom místě. Jelikož část týmu Monter Media chodila do práce i následující dny, pracovníci nadále řešili, kde si dát oběd. Současně si všimli, že některé podniky mají otevřeno, ale téměř nikdo k nim pro jídlo stejně nechodí, jelikož neví, že fungují, a jim se tedy ani nevyplatí platit provoz podniku. V tu chvíli se zrodil nápad na projekt FUNGUJEME.cz. Aplikaci vyvinuli komplet za vlastní prostředky a na ní pracovali dobrovolně i mimo pracovní dobu.

Databázi fungujících restaurací, kaváren a bister je možné třídit podle toho, zda nabízíte jídlo po celý den nebo či jen snídaně či svačiny. Také je možné vyhledat gastropodniky, které nabízejí rozvoz jídla nebo jen čepované pivo. Registrace všech podniků je zdarma. Více informací o projektu najdete na webu: fungujeme.cz/

Fungujeme.cz otevřené restaurace v Praze

#zachrangastro #kdesenajim

Podobnou databázi otevřených gastropodniků pod názvem #zachrangastro #kdesenajim provozuje Storyous, který dodává pokladní systém pro restaurace a hotely. Další info o jejich projektu najdete zde: https://zachrangastro.cz/

Zachraňhospodu.cz

Český svaz pivovarů a sladoven, z.s. ve spolupráci s dalšími partnery spustil projekt Zachraňhospodu.cz, jehož cílem je propojit hospody a restaurace s jejich zákazníky. Tato podpora spočívá zejména v zakoupení poukazu na budoucí konzumaci ve své oblíbené restauraci nebo hospůdce. To jim pomáhá přežít do doby, než budou moci obnovit svůj plný provoz. Iniciativa chce pomoci majitelům hospod uhradit nezbytné náklady pro zachování jejich existence. Zákaznici pak budu moci svůj zakoupený voucher použít po zrušení současných protivirových opatření vlády a znovuotevření hospod a restaurací. Další info o iniciativě najdete na: https://www.zachranhospodu.cz/

Zachraň hospodu

GASTRO ŽIJE!

Aby bylo možné ve venkovním prostoru efektivně zaručit minimální požadovaný odstup a konzumaci, tak projekt GASTRO ŽIJE! navrhl kovové pevně ukotvené jídelní sestavy s jasně viditelnými odstupovými vzdálenostmi. Projekt GASTRO ŽIJE! umožňuje vytvoření bezpečné zóny a nabízí možnost venkovního stravování s ohledem na opatření proti šíření nemoci COVID-19.

Tento projekt je zaměřen hlavně na oživení liduprázdných měst a umožnit strávníkům si jídlo vyzvednuté u výdejního okénka bezpečně zkonzumovat v okolí. Díky zvýšené poptávce ze strany zákazníků je tak možné pomoci otevřít restauracím, bistrům a kavárnám, které by jinak musely být uzavřeny, jelikož by si jejich zákazníci neměli možnost připravené jídlo zkonzumovat. Více informací o projektu GASTRO ŽIJE! najdete na webu: www.gastrozije.cz/

GASTRO žije prototyp venkovního stolku

Nová éra po znovuotevření restaurací a kaváren

Protože přes roušku pod gumičkou umí jíst jen čelní představitelé České republiky v čele s panem prezidentem, stále se z důvodu protiepidemiologických opatření oddaluje plošné otevření všech stravovacích podniků. I když k otevření restaurací a kaváren dříve nebo později dojde, bude gastroprůmysl po znovuotevření vypadat úplně jinak než předtím.

Podle současných informací to vypadá, že v restauracích bude nutné zajistit minimální dvoumetrový odstup jednotlivých strávníků. Velkou výhodou také mají ty restaurace, které mají venkovní předzahrádky a umožní hostům zkonzumovat si jídlo v otevřeném prostoru před podnikem. Díky restauračním předzahrádkám si tak mohou rozšířit gastropodniky omezený vnitřní prostor o posezení venku. Více než kdy jindy tedy bude důležité kromě posezení v interiéru nabízet hostům i posezení venku a mít venkovní předzahrádku nebo terasu.

Venkovní předzahrádky budou nutnost

Jestliže budou chtít restaurace a kavárny být úspěšné i po zrušení zákazu, musí se vyrovnat s novými požadavky a rozšířit své venkovní prostory. Naše firma Galavito s.r.o. kromě venkovních vyhřívaných stolků Galavito Heating, nabízí také další vybavení pro restaurace a kavárny. Jako expert na venkovní stolování se specializujeme na dodávání venkovního nábytku.

Set skládací stolek a židle

Dodáváme jak celokovové stolky, venkovní židle, ale také venkovní stolové desky a stolové podnože. Tento restaurační nábytek je odolný pro venkovní použití a je také snadno skladovatelný a stohovatelný. Napište nám na info@galavito.cz nebo zavolejte na +420 736 177 368 a rádi vám poradíme s výběrem vhodného venkovního nábytku pro předzahrádku nebo terasu.

Kromě stolků a židlí, dodáváme také ohrazení venkovní předzahrádky. Může se jednat o mobilní příčky a ohrazení, ale také o pevné vysouvací zástěny. Ty je možné buď manuálně nebo elektromotorem stáhnout dolů nebo naopak v případě nutnosti vysunout.

Samozřejmostí v naší nabídce jsou také venkovní slunečníky, markýzy a pergoly či další stínící prvky. Napište nám na info@galavito.cz nebo zavolejte na +420 736 177 368 a ochotně vám poradíme s výběrem a doporučíme nejlepší řešení pro váš podnik.

Jsme tu pro vás i v této náročné době. Jsme vám připraveni jako uvedené projekty pomoci. Jde nám zejména o zachování a rozvoj české gastronomie a zvýšení spokojenosti hostů.

Menu