Zákaz kouření cigaret i těch elektronických se blíží

Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, kde stále ještě neplatí takzvaný protikuřácký zákon. To by se však mělo od roku 2016 změnit, jelikož český ministr zdravotnictví posílá do vlády ke schválení návrh, který by měl kouření v restauracích, kavárnách a barech znatelně regulovat.

Nejedná se o první takový návrh, ale tentokrát to vypadá, že po několika odkladech začne zákon skutečné platit a Česká republika se v boji proti kouření připojí ke zbytku Evropy. Samozřejmě není ještě nic schváleno, zákon musí projít Parlamentem a také být podepsán prezidentem republiky. Ten se však, byť vášnivý kuřák, sám vyjádřil, že nebude takový zákon vetovat.

Navrhovaný zákon neupravuje pouze kouření cigaret, ale také kouření vodních dýmek, elektronických cigaret a prodej alkoholu. Zákaz kouření by se neměl týkat pouze restauračních zařízení, ale také barů, které nepodávají jídlo, a zákaz kouření by se měl týkat i koncertů. Návštěvníci hospod by si však mohli svou oblíbenou cigaretu zapálit na otevřených venkovních zahrádkách.

Podobné protikuřácké nařízení například platí ve Velké Británii, Bulharsku, Maďarsku, Lotyšsku nebo Portugalsku, kde je povoleno kouřit pouze na terase.

V České republice sice neplatí úplný zákaz kouření, ale kouření je již od roku 2010 částečně regulováno. Majitelé restaurací si totiž mohou vybrat, jestli bude jejich podnik kuřácký, nekuřácký, nebo jestli bude mít oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. V praxi je však situace taková, že podniky jsou většinou kuřácké nebo prostor pro nekuřáky je nedostatečně oddělen.

Zákaz kouření v české společnosti vzbuzuje emoce a rozděluje ji na jeho zastánce a odpůrce. Restauratéři provozující kuřácké podniky se obávají úbytku hostů a zastánci zákazu kouření namítají, že naopak přibude nových zákazníků, které předtím odpuzoval zápach cigaretového kouře.

Každopádně je jisté, že České republika dříve nebo později zákaz kouření zavede a vášniví kuřáci se z uzavřených místností budou muset přesunout na otevřené zahrádky.

Právě pro předzahrádky a terasy je určeno inovativní elektrické topení Galavito Heating Table. Předností tohoto venkovního topení je, že hřeje hosty sedící na terase od nohou a nezabírá místo, protože je umístěno přímo ve stolové podnoži.

Díky moderní infračervené technologii Galavito Heating Table topí během několika sekund a ohřívá pouze hosty a ne vzduch kolem nich. Oproti plynovým zářičům, které již hosté znají z některých předzahrádek, má Galavito Heating Table mnohem nižší provozní náklady.

Další výhodou je, že pokud na zahrádce není potřeba topit, jednoduše se topení vypne a Galavito Heating Table dále slouží jako stůl, který není třeba skladovat během letní sezóny.

Menu