Venkovní topení, které hřeje jako Slunce

Slunce je centrem naší sluneční soustavy, jedinečný zdroj energie, který naši planetu zásobuje světlem a teplem. Sluneční energie pohání všechny přírodní procesy, počínaje fotosyntézou, přes vliv na podnebí, také se kromě Měsíce významně podílí na přílivu a odlivu.

Před škodlivými účinky slunečního záření nás chrání zemská atmosféra, která propouští jen část spektra slunečního záření – všechny složky viditelného světla, část ultrafialového, infračerveného a radiového záření.

Z hodin fyziky víme, že viditelné světlo je elektromagnetické záření o určité vlnové délce. Infračervené světlo je takové záření, které má vyšší frekvenci nežli viditelné světlo. Nebudeme zacházet do fyzikálních detailů, ale důležité je si pamatovat, že infračervené záření je takzvané tepelné záření, které jeho absorbováním zahřívá povrchy těles.

Principu infračerveného záření využívají takzvané infrazářiče, které ohřívají pouze objekty a ne vzduch, kterým procházejí. Například tradiční kamna, které jsou takzvané konvektory, nejdříve ohřívají vzduch v místnosti a až potom osoby. Infrazářiče jsou tedy mnohem efektivnějším zdrojem tepla a díky svým fyzikálním vlastnostem mohou být použity také venku, kde nedochází ke ztrátám energie.

Venkovní elektrické topení Galavito Heating Table využívá infrazáření k tomu, aby zpříjemnilo lidem sedícím na předzahrádce restaurací či kaváren pobyt venku. Díky svému umístění pod stolovou deskou příjemně od nohou zahřívá celé tělo a hosté se tak cítí pohodlně bez pocitu chladu.

Menu